Pielgrzymka konna Kraków – Rzym przejazdem z Ludźmierza do Suchej Hory zakończyła etap polski
Ciekawostki, O nas w mediach, Różności, W obiektywie

Pielgrzymka konna Kraków – Rzym przejazdem z Ludźmierza do Suchej Hory zakończyła etap polski

Ponad pięćdziesięciu jeźdźców na granicy polsko-słowackiej w Chochołowie zakończyło polski etap pielgrzymki konnej Drogą Miłosierdzia „Via della Misericordia” z Krakowa do Rzymu.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w minioną środę. Również i tam nie brakowało reprezentantów Podhala i Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska. Zachęcamy do przeczytania relacji z Łagiewnik, obejrzenia zdjęć i materiału filmowego.

Dziś rano już od wczesnych godzin porannych na parkingu przy Sanktuarium w Ludźmierzu panował spory gwar. Na ostatni etap pielgrzymki „Via della Misericordia” przybyło wielu miłośników koni z Podhala, Orawy i Spisza. Pomimo brzydkiej pogody wielu z nich zdecydowało się wziąć udział w tym ostatnim etapie i konno pokonać trasę z Ludźmierza do Chochołowa.

Punktualnie o 9 rano u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej rozpoczęła się uroczysta Msza św., a po niej pielgrzymi ruszyli w trasę. Przejazd trwał około cztery godziny, a droga wiodła z Ludźmierza, przez Rogoźnik, Stare Bystre, Miętustwo i Ciche do Chochołowa. Tam, przy kościele p.w. św. Jacka odbyła się wspólna modlitwa wraz z delegacją pielgrzymów słowackich, która już oczekiwała na naszych pielgrzymów.

Ostatni etap polskiej części pielgrzymki konnej Drogą Miłosierdzia Kraków – Rzym 2016 jeźdźcy polscy i słowaccy pokonali wspólnie. Do przejścia granicznego dojeżdżali w śnieżnej zamieci. Na granicy rozstali się i dalej Słowacy pojechali sami. Uczestnicy udali się na ciepły posiłek, a końmi zajęli się pomocnicy.

Ile potrwa ta pielgrzymka? Nie wiadomo. Może uda się do Rzymu dojechać w okolicach czerwca – ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądał dalszy przebieg drogi. Uczestnicy wszystkich etapów spotkają się w Rzymie, gdzie, jak zapewnia Włoska Federacja Jeździecka, będzie czekało na nich ponad pół tysiąca osiodłanych koni, którymi wspólnie wjadą na Plac św. Piotra na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

W mediach o pielgrzymce

Tygodnik Podhalański: tekst i galeria zdjęć

Góral.info: tekst i zdjęcia

Krakowski Gość Niedzielny: tekst

TVP 2 Kraków: kronika telewizyjna (około 5:25)

Krótkie filmy z przejazdu

Galeria zdjęć