Letnie badania koni zakończone – 284 konie dopuszczone do pracy na szlaku do Morskiego Oka

Zakończyła się tegoroczna, letnia tura komisyjnych badań koni pracujących na trasie do Morskiego Oka. Badania, przeprowadzane pod nadzorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, odbyły się w dwóch turach – w dniach 6–8 czerwca oraz 5 lipca 2025 roku. W ciągu czterech dni komisja weterynaryjna przebadała łącznie 286 koni.

Wyniki badań

Z ogromną satysfakcją informujemy, że aż 284 konie zostały dopuszczone do pracy na szlaku. To potwierdzenie bardzo dobrej kondycji i stanu zdrowia naszych zwierząt.

Tylko dwa konie nie zostały zakwalifikowane do pracy:

  • Jeden został zawieszony do kolejnych badań komisyjnych po badaniu ortopedycznym,
  • Drugi – z uwagi na uraz – może przystąpić do ponownej oceny po leczeniu i wykonaniu pełnego zakresu badań przez lekarza specjalistę.

Dodatkowo, 5 koni zarejestrowanych do pracy, które ze względu na trwające leczenie nie przystąpiły do badań, będzie musiało zostać przebadanych indywidualnie przed powrotem do pracy na trasie.

Badania powysiłkowe i troska o konie

Badania weterynaryjne obejmowały zarówno ocenę w stanie spoczynku, jak i próbę wysiłkową, która przeprowadzana była po pokonaniu trasy z Palenicy Białczańskiej na Włosienicę. To kluczowy element oceny kondycji koni – pozwala wykryć ewentualne przeciążenia lub problemy zdrowotne, które nie są widoczne w badaniu statycznym.

Dla Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka priorytetem jest dobrostan zwierząt. Konie są nie tylko środkiem transportu, ale towarzyszami i partnerami w codziennej pracy. Każdego dnia otaczane są opieką, a ich zdrowie i bezpieczeństwo to nasz obowiązek i wspólna odpowiedzialność.

Przejrzystość i standardy

Regularne badania to element stałego nadzoru nad przewozami konnymi prowadzonymi na szlaku do Morskiego Oka. Systematyczne kontrole oraz współpraca z lekarzami weterynarii i Tatrzańskim Parkiem Narodowym są gwarancją wysokich standardów, które stosujemy.

Dziękujemy wszystkim turystom, którzy wspierają naszą działalność i rozumieją, że tradycja może iść w parze z troską o zwierzęta i współczesnymi standardami.