Od kilku lat organizacje prozwierzęce jako swój największy oręż w walce o usunięcie koni z Morskiego Oka używają magicznej i niewiele znaczącej liczby koni wycofanych z trasy. Postanowiliśmy wyjaśnić kilka kwestii i opublikować pełne zestawienie koni.
W 2015 roku z trasy do Morskiego Oka wycofano 66 koni. W tym samym roku, czego już próżno szukać w doniesieniach zielonych organizacji, na trasę wprowadzono 69 koni. Stan koni w 2015 roku nieznacznie się zwiększył i oscyluje w okolicach 300 sztuk.
Konie wycofane z trasy
W przekazach mających na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej przedstawia się liczbę koni wycofanych z trasy jako konie oddane na rzeź, co absolutnie nie jest zgodne z prawdą.
Przygotowaliśmy zestawienie, które obrazuje dokładnie, które konie, kiedy i dlaczego zostały z trasy wycofane i gdzie odsprzedane. Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem (załącznik1: zestawienie2015-wycofane).
Warto zauważyć, że fiakrzy, z których każdy jest przedsiębiorcą prowadzącym własną działalność gospodarczą, nie mają obowiązku podawania do publicznej wiadomości informacji dotyczących przedmiotu ich działalności, a w szczególności informacji na temat umów kupna/sprzedaży, jednak zdecydowali się na ten krok dla wyjaśnienia nieprawdziwych oskarżeń.
W 2015 roku tylko 8 koni spośród 66 wycofywanych skierowanych zostało na ubój. Wśród nich 5 z powodu bezwzględnego skierowania przez lekarzy weterynarii, a 3 ze względu na płochliwość, nieuzasadnioną agresję i brak możliwości dalszej odsprzedaży. W jednym z przypadków płochliwość konia doprowadziła do poważnego wypadku, po którym syn właściciela z poważnymi obrażeniami odwieziony został do szpitala.
Do dalszej pracy i użytkowania odsprzedanych zostało 58 koni spośród 66 wycofanych. Pracują w gospodarstwach, jako konie dorożkarskie i jeździeckie. Część koni zakupili handlarze, pośrednicy, z zapewnieniem dalszej odsprzedaży w celach użytkowych.
Konie wprowadzone na trasę i powracające
W minionym roku na trasę wprowadzono 69 koni (załącznik 2: zestawienie2015-wprowadzone). Część koni pojawia się na tej trasie po raz pierwszy, część powraca (załącznik 3: zestawienie2015-powracajace) – jeździły już wcześniej, ale z różnych powodów zostały czasowo wyrejestrowane.
Jeden z koni, Mały, kupiony i zarejestrowany w maju 2015 roku, pomimo poprawnych wyników pierwszych badań, został wycofany w listopadzie przez komisję badającą konie na Włosienicy. Okazało się, że koń ten nie nadawał się do tej pracy, ale świetnie sprawdził się w gospodarstwie w Białce Tatrzańskiej.
Zachęcamy do przestudiowania załączników i nie ulegania krzykaczom, którzy liczby i dane naginają do osiągnięcia swoich nie do końca jasnych celów.