Archiwalne emocjonalne obrazki zamiast faktów czyli jak TVP przedstawia wersję animalsów
Ciekawostki, O nas w mediach

Archiwalne emocjonalne obrazki zamiast faktów czyli jak TVP przedstawia wersję animalsów

W dniu 29 sierpnia 2017 roku w programie TVP 1 wyemitowano reportaż o koniach na trasie do morskiego oka, który według zapewnień dziennikarzy program realizujących miał być tym razem obiektywny, a który opiera się na archiwalnych filmach dostarczonych przez jedną stronę sporu i tylko dla usprawiedliwienia przytacza fragmenty wypowiedzi przedstawicieli fiakrów. Materiał bezkrytycznie, bez komentarza przedstawia wypowiedzi animalsów sprzeczne z opiniami weterynarzy dokonujących badań koni, nieoparte na wiedzy o koniach.

Cały reportaż opiera się na zdjęciach sprzed kilku lat obrazujących wypadki losowe, które od dawna na trasie nie miały miejsca. Zdjęcia opatrzono muzyką skłaniającą widza do współczucia dla rzekomo krzywdzonych koni. Bezkrytycznie do reportażu włączono stare filmy i zdjęcia animalsów bez słowa komentarza i wyjaśnienia, że dotyczą one pojedynczych przypadków sprzed wielu lat. Nie uzupełniono wypowiedzi naszych przeciwników o stwierdzenie, że od kiedy wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym wprowadziliśmy zmiany w zasadach przewozu już nawet takie losowe wypadki nie miały miejsca.

Apelujemy zatem do autorów materiału: niewiele wysiłku wystarczy aby pokazać odbiorcom rzeczywistość, a nie jej wybiórcze fragmenty zgodne z linią jednej strony sporu.

Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka
z Gminy Bukowina Tatrzańska