Zagadnienia problemowe szkolenia fiakrów do Morskiego Oka w roku 2013.
DOBROSTAN KONI
- Ewolucja, udomowienie i charakterystyka koniowatych (Equide ).
- Trening i systematyczne ćwiczenia jako forma zapobiegania przed powstawaniem ciężkich schorzeń, takich jak mięśniochwat porażenny (mioglobinuria paralitica equorum), powysiłkowe porażenie mięśni czy „miopatii porajdowej”.
- Reakcja organizmu konia na wysokie temperatury otoczenia.
- Procesy adaptacyjne.
- Układ sercowo-naczyniowy.
- Metabolizm, a w nim rola ATP (adenozyno trójfosforanu).
- Układ oddechowy.
- Układ termoregulacji.
- Trening.
- Gospodarka wodno0elektrolitowa.
- Temperatura zewnętrzna.
- Zmęczenie.
- Efekty treningu.
- Podsumowanie.
ZOOTECHNICZNE I ZOOHIGIENICZNE PROBLEMY PRACY KONI FIAKIERSKICH NA PODHALU
- Zootechniczne metody i zasady określania wielkości pracy koni użytkowanych zaprzęgowo w oparciu o podstawowe prawa fizyczne i przy zastosowaniu powszechnie stosowanych wzorów.
- Szacowanie dopuszczalnych w ujęciu hipologicznym obciążeń pracą i użycia siły przez konie współpracujące z człowiekiem w różnych formach ich użytkowania.
- Porównanie już istniejących i nowatorskich rozwiązań technicznych stosowanych w pojazdach konnych w krajach alpejskich i na Podhalu w okresach pracy zwierząt w zmiennych warunkach klimatycznych.
- Zootechniczne metody i ocena kondycji koni spotykanych w pracy w zaprzęgach fiakierskich na trasie Palenica Białczańska – Włosienica w 2012 roku.
- Zootechniczne metody i ocena ruchu koni pracujących na trasie Palenica Białczańska – Włosienica w 2012 r.
- Określanie i stan jakości kopyt koni fiakierskich pracujących na podhalu oraz uwagi dotyczące ich podkuwania.
- Występowania nadmiernej lub niebezpiecznej pobudliwości u koni zaprzęgowych.
- Ocena stanu powłok zewnętrznych koni pracujących w zaprzęgach fiakierskich ze szczególnym uwzględnieniem zranień i otarć skóry oraz ich wpływu na odczucia fizjologiczne i psychiczne koni, jak też na ich wartość pracotwórczą.
- Zasady doboru koni do zaprzęgów parokonnych, występujące zagrożenia, utrudnienia i niebezpieczeństwa w tym zakresie w świetle ogólnie przyjętych w hipologii praw i wzorców.
- Ocena stylu i estetyki stosowanych przez fiakrów pojazdów konnych – uwagi dotyczące poprawy wrażeń estetycznych bez uszczerbku dla dobrostanu użytkowanych zwierząt.
- Zootechniczne i zoohigieniczne zasady chowu (żywienia, pielęgnacji, utrzymania) koni w gospodarstwach podhalańskich.
- Zasady ergonomii pracy koni użytkowanych zaprzęgowo na przykładzie zaprzęgów fiakierskich z uwzględnieniem szczególnej dbałości o dobrostan i bezpieczeństwo zwierząt.
- Omówienie działań mających na celu podniesienie świadomości przygodnych obserwatorów w zakresie specyfiki użytkowania zaprzęgowego koni w regionach górskich ze szczególnym uwzględnieniem poprawy PR górali jako grupy etnicznej, a fiakrów jako grupy zawodowej w opinii turystów przybywających na Podhale i mediów, a także wskazanie na takie formy pracy Stowarzyszenia, które mogłyby przeciwdziałać powstawaniu szkodliwych lub nieprawdziwych o opinii o tym Stowarzyszeniu.